Havarijní pojištění

Zjednodušeně by se dalo říct, že havarijní pojištění vás má chránit v těch případech, kdy vás nedokáže ochránit povinné ručení. Je tomu jistě tak, ale v posledních letech se tento produkt stal něčím tak svébytným, že nejde o pouhý nadstandardní doplněk. Svět havarijního pojištění je mnohem obsáhlejší a přitom stále velmi provázaný s ostatními produkty pojištění vozidel.

Je libo all-risk?

Protože na silnici se může stát mnoho věcí a náraz do dalšího vozidla je jenom jednou z nich, pro pocit opravdového bezpečí (kromě mnoha airbagů a pevné karoserie) je potřeba opravdu komplexního produktu. Varianta havarijního pojištění, obecně známá jako all-risk, by vás právě měla chránit před vším, byť každá pojišťovna si samozřejmě vysvětluje absolutní ochranu trochu jinak. Lze ale říct, že budete chráně proti těmto standardním rizikům (podrobnosti nutno zjistit u vaší pojišťovny) :

-          nehoda

-          porucha

-          vandalismus

-          působení přírodních živlů

Zdá se vám to málo? Některé pojišťovny nabízejí i takové delikatesy, jako je pojištění střetu se zvěří a podobné. To ale není zdaleka vše, co můžeme od pojišťoven očekávat. Součástí naprosté většiny havarijních pojištění jsou i asistenční služby, díky kterým můžeme využívat pomoci pojišťovny vždy, když jsme na silnici v nouzi (a když je to v rámci sjednaného balíčku asistenčních služeb).

Existují však i další možnosti a za peníze se vždy s kvalitní pojišťovnou dohodnete na individuálním produktu. Zmínil bych však ještě jeden druh pojištění, takzvané GAP pojištění, které je takovou třešničkou na dortu. Jde o pojištění vozu na novou cenu. Při totálním zničení vozu nebo jeho krádeži je vám vyplacen i rozdíl mezi cenou, za kterou jste vůz kupovali, a reálnou cenou vozu vyplývající z jeho stáří (prostě teoretickou cenou, za kterou můžete získat identický ojetý vůz).

Tipy:

-          opět, stejně jako u povinného ručení, je výhodné sjednávat havarijní pojištění online

-          pro opravdu prvotřídní ochranu vyzkoušejte GAP pojištění

-          asistenční služby jsou většinou v použitelné míře už k základnímu havarijnímu pojištění zdarma

Comments are closed.