Pojištění domácnosti a nemovitosti

Domov je většinou to nejdražší, co máme, a to nejen z citového hlediska. Každý vlastník nemovitosti, každý obyvatel domácnosti, vlastně my všichni můžeme ztratit to, na čem nezřídka kdy i celý život pracujeme. Pojištění majetku a domova obzvláště, je proto jedním z původních a i do dnes nejdůležitějších druhů pojištění.

Byt, dům nebo domácnost?

Pojišťovny mají připraveny různé produkty podle toho, co je třeba pojistit. Nejhodnotnější bývá sama nemovitost, tedy byt, dům, chata a vedlejší stavby (bazény, stodoly, zídky a ploty,…), které se pojišťují v první řadě proti působení živlů, tedy například úderu blesku, sněhovým kalamitám a podobně (ochrana proti škodám způsobeným povodněmi bývá často až za příplatek!). Vandalismus, krádeže nebo například havárie vodovodu nebo kanalizace, to jsou všechno standardní události, před kterými vás pojištění nemovitosti ochrání.

Za příplatek lze získat například pojištění všech oken na nemovitosti, pojištění proti povodním a záplavám. Velmi bych doporučil zvažovat pojištění odpovědnosti majitele nemovitosti, protože když přijdete o vlastní dům, je to tragédie, ale splácet do konce života škodu svým sousedům je opravdu kyselá třešnička na dortu.

Domácnost, tedy její vybavení, se pojišťuje taktéž hojně. Nemusíme mít doma zrovna obrazy za miliony, aby základní vybavení vyšlo na statisíce. Elektronika (hodí se ochrana před přepětím), kuchyňská linka i osobní věci, to všechno chce mnoho občanů adekvátně chránit.

Jak již zmiňuji v jiných článcích, výrazným fenoménem na poli pojišťování jsou společnosti, které přímo pojišťovnami nejsou, ale zprostředkovávají služby pojišťoven za sazby, které sami nikde nedostanete. Tyto srovnavače pojištění využívají exkluzivních smluv s pojišťovnami, díky nimž mohou nabídnout svým klientům nepřekonatelné sazby. Už se navíc neomezují na povinné ručení, ale často operují právě i s pojištěním majetku, cestovním pojištěním i dalšími populárními produkty.
Tipy:

  • lze pojistit samotné nemovitosti, vedlejší budovy i vnitřní vybavení („domácnost“)
  • je možné využít výhodných sazeb srovnávačů pojištění
  • vždy zvažujte co nejširší pojištění odpovědnosti- to platí u všech druhů pojištění, včetně cestovního a pojištění majetku i typického občanského života

Comments are closed.