Povinné ručení

Přesněji, pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tedy naprostá nutnost pro každého motoristu, který chce se svým vozidlem vyjet na české i zahraniční silnice. Dokladem o řádně sjednaném povinném ručení je takzvaná zelená karta, která patří mezi dokumenty, které musíme mít při každé jízdě vozidlem u sebe. Zelenou kartu vydává pojišťovna (případně si dočasnou tiskneme sami, ale o tom až níže) a za její nepřítomnost ve voze hrozí pokuta.

Ochrana druhých

Tento druh pojištění má za úkol chránit oběti dopravních nehod. Tedy, pokud způsobíme nehodu, z našeho povinného ručení jsou vypláceny peníze za škody na zdraví a majetku těm, kterým jsme svým řízením škodu způsobili. V takovém případě však povinné ručení nás, jako viníka, nechrání vůbec a nikoho nezajímá, k jaké škodě jsme přišli my. To je samozřejmě zcela v pořádku, každý si může nadstandardní ochranu zaplatit díky havarijnímu pojištění.

Naopak, pokud někdo způsobí provozem vozidla škodu nám, z jeho povinného ručení jsou nám škody zaplaceny. A to vlastně i v případě, že pojištění vozidla z nějakého důvodu sjednané nemá. Jak je to možné?

ČKP

Česká kancelář pojistitelů totiž založila fond, ze kterého jsou obětem dopravních nehod způsobených dvojnásobně nezodpovědnými řidiči (jezdí neopatrně a nemají sjednané povinné ručení) škody proplaceny. ČKP pak tyto škody vymáhá od viníka nehody, a to většinou velmi účinně, takže trestu se nevyhne nikdo. Jde o poměrně funkční systém, ve kterém se slušný řidič nemusí bát, že by přišel k finanční škodě.

Povinné ručení online

Stále větší popularitu má sjednávání pojištění po internetu. Není se co divit, je to často výrazně levnější a vždy pohodlnější, než sjednávání na pobočkách. Pojišťovny totiž dávají online klientům slevy, a to díky nižší časové zátěži pracovníků- ve výsledku pojišťovna možná spíše ušetří na platech zaměstnanců, a tak na tomto postupu získají obě strany. A to dokonce existuje ještě jedna výhodnější alternativa, jak sjednat to opravdu nejlevnější povinné ručení. Díky společnostem, které provozují internetové srovnávače pojištění, můžete během pár vteřin získat ty nejvýhodnější nabídky povinného ručení. Sazby jsou navíc ještě nižší, než při uzavírání smluv přímo s pojišťovnou, protože tyto společnosti mají s pojišťovnami exkluzivní smlouvy.

Tipy:

  • pokud chcete být pojištěni i proti svým škodám v případě způsobení nehody, musíte využít havarijní pojištění (ale povinné ručení musíte mít vždy také!)
  • online pojištění je levnější, často o 5-15%
  • nabídky jsou velmi variabilní, ale pokud chcete opravdu ty nejlepší možné sazby, využijte služeb srovnávačů pojištění

Comments are closed.